Skip to content

Týden v české justici: Spor o teritorialitu v exekucích

By evahof

hi-banner

Jak česká média referovala v uplynulém týdnu o dění v české justici? Ve spolupráci se společností HI-LIGHTS Česká-justice.cz přináší pravidelné týdenní shrnutí důležitých událostí. Zároveň jsme pro vás připravili i přehled očekávané agendy následujícího pracovního týdne.

Posvěcení služebního zákona Ústavním soudem, problémy litoměřického soudu či novinky v práci exekutorů – to byla agenda uplynulého týdne v tuzemských médií, která se věnovala justičním tématům na menší prostoru, než je zvykem.

Josef Koukal v úterním vydání deníku Právo upozornil, že tuzemské věznice jsou téměř zaplněny. V článku neopomněl připomenout amnestii bývalého prezidenta Václava Klause, díky níž sice klesl v roce 2012 počet vězňů o sedm tisíc, nicméně je patrné, že od té doby se řešení nenašlo. Příliš optimismu nenabídl ani výhled do budoucna, kdy se podle Koukala dostaneme na stav před amnestií koncem roku 2016, podle mluvčí vězeňské služby Hany Löffelmannové pak k tomu dojde během roku 2017.

Významnějšího ohlasu se dostalo čtvrtečnímu rozhodnutí Ústavního soudu, který zamítl návrh prezidenta Miloše Zemana na zrušení služebního zákona. Verdikt přivítal mj. premiér Bohuslav Sobotka. Kladně jej hodnotil i ústavní právník Jan Wintr v komentáři pro páteční vydání deníku Právo. „I když se možná ještě vyskytnou nějaké praktické problémy, je jistě dobře, že byly konečně postaveny právní základy profesionální a apolitické státní správy,“ napsal Wintr.

Server E15.cz nabídl v úterý rozhovor s místopředsedou Legislativní rady vlády Františkem Korbelem. Interview bylo zaměřeno především na nový občanský zákoník, jehož je Korbel spoluautorem. Za hlavní přínos normy označil sjednocení smluvního práva, u nedostatků už tak konkrétní nebyl. „Praxi je třeba nejdříve poznat a vyhodnotit. A pak je také třeba posoudit, zda máme nějaká lepší legislativní řešení,“ řekl Korbel, který dále hovořil i o jednotlivých novelizačních návrzích či o archaických výrazech, které kodex obsahuje.

Aktuální situací na litoměřickém soudu, s jehož soudci se v minulosti pojilo hned několik kauz, se ve čtvrtek zabývaly Hospodářské noviny. Kvůli kriminálním aférám trpí soud nedostatkem soudců, přičemž list připomněl např. případy kolem úplatků pro soudce Ladislava Jelínka a Josefa Knotka či obžalování soudkyně Ivetty Hořejší z týrání její dcery. „Soudci postavení mimo službu chybí a ti, kteří tu zůstali, musí pracovat více, abychom to všechno zvládali,“ postěžoval si listu předseda soudu Miroslav Kureš, který si kumulaci kauz tamních soudců nedokáže vysvětlit.

Od září budou mít exekutoři povinnost natáčet zabavování movitých věcí. Vstoupí totiž v platnost novela občanského soudního řádu a exekučního řádu, kterou čtenářům serveru iHned.cz v úterý přiblížila Kateřina Hynčicová. Nezapomněla zmínit ani rozšíření seznamu věcí, které jsou nově z exekučního řízení vyjmuty, a stanovení závazného pořadí způsobů provedení exekuce.

Exekutorskému řemeslu se v úterý věnoval také Dušan Šrámek na serveru Česká justice. Zaměřil se na často diskutovanou místní příslušnost exekutorů, a to v souvislosti s analýzou, kterou na toto téma zpracovali ekonomové z pražské VŠE. Ti k ní zaujali negativní stanovisko i z toho důvodu, že jde o zcela opačný trend než v celé Evropě. „Nezbývá než předpokládat, že v případě monopolní struktury exekutorských úřadů bude vymáháno méně pohledávek, méně efektivně, a to bude mít na ekonomiku jako celek další dopady,“ citoval Šrámek závěry ekonomů a přidal i výtky, které vůči této změně má Hospodářská komora.

Nově založené společnosti s ručením omezeným pravděpodobně nebudou muset platit za první zápis do obchodního rejstříku. Vyplývá to z novely zákona o soudních poplatcích, kterou na svém úterním jednání odsouhlasili poslanci. Podrobnosti přinesl např. server Rádia ZET či denik.cz.

V poslanecké sněmovně se podpory dále dočkala i novela trestního řádu, která umožní ve větší míře využívat elektronické náramky. Odhaduje se, že nově by pomocí nich mohla být hlídána přibližně desetina vazebně stíhaných osob, tj. zhruba 200 lidí. Zároveň novela rozšiřuje vybrané pravomoci Vojenské policie a ruší soudní přezkumy důvodů pro trvání ambulantního ochranného léčení. V úterý večer o tom jako první informovala ČTK, zprávu následně převzaly další média včetně e15.cz či tyden.cz.

OČEKÁVANÁ AGENDA:

13.7.2015
09:00
Vláda bude na své schůzi jednat např. o návrhu ústavního zákona o celostátním referendu či o změnách v trestním zákoníku, které by umožnily stíhání českých občanů za služby v ozbrojených silách zahraničních nestátních ozbrojených útvarů.
13.7.2015
8:45
Závěrečná řeč Davida Ratha u Krajského soudu v Praze
15.7.2015
9:00
Koná se schůze ústavně-právního výboru Senátu.

Zdroj: Česká justice