Skip to content

ÚS se zastal Nečesaného, v soudním řízení „trošku začaly převládat emoce“

By Eva Paseková

Ústavní soud se dnes zastal Lukáše Nečesaného, který je už šestým rokem souzen ve vleklém sporu kvůli pokusu o vraždu kadeřnice roku 2013. Hradecký soud mladíka nejprve několikrát poslal do vězení, po zásahu Nejvyššího soudu a změně trestního senátu ho ale už dvakrát zprostil viny. Vrchní soud rozhodnutí vždy zrušil a žádal nové projednání a loni i druhou změnu soudního senátu. Nečesaný podal ústavní stížnost. Ústavní soud mu dal zapravdu a loňské rozhodnutí vrchního soudu zrušil. Rodina i advokát Nečesaného nález vítá.

Vrchní soud bude nyní muset rozhodnout znovu. Musí přitom vycházet ze skutečnosti, že Ústavní soud nesouhlasí se změnou senátu, po níž by na hradeckém soudě rozhodoval o věci už třetí senát. „Z hlediska ústavních zásad to přesahuje meze, které může Ústavní soud respektovat. Věc se dostala do stadia, kdy je třeba říct dost a konečně rozhodnout,“ uvedl soudce Jan Filip. Podle ÚS padlo v případu postupně už 12 rozhodnutí.

Nález je k dispozici zde.

Filip podtrhl, že Ústavní soud nerozhoduje o věci jako takové. „Ústavní soud se snažil v této otázce nevyjadřovat. Jednotlivými koly rozhodování začaly ale trošku převládat emoce, takže je potřeba se znovu vrátit k tomu, jestli jsou, nebo nejsou důkazy. Pokud ale nalézací soud rozhodne o zproštění, odvolací soud má omezené prostředky, jak tomu zabránit,“ uvedl.

Čtěte také: Nečesaný podal ústavní stížnost, podle advokáta je obětí soudního ping-pongu

Ústavní soud zároveň odmítl tu část Nečesaného stížnosti, která se týkala údajné podjatosti soudců.

Lukáš Nečesaný se jednání Ústavního soudu nezúčastnil. Rozhodnutí ÚS ale přivítal jeho otec Luděk Nečesaný. „Znamená jenom to, že v té kauze znovu vítězí spravedlnost. Konečně to už snad bude znamenat klid pro našeho syna,“ řekl Luděk Nečesaný.

„Rozhodl tak (Ústavní soud), že si vrchní soud nebude moct vynucovat uznání viny. Byla velmi posílená pozice nalézacích soudů,“ řekl Nečesaného advokát Zdeněk Koudelka. „Když Nejvyšší soud do kauzy zasáhl, zkritizoval rozhodnutí soudu nalézacího i odvolacího. Zatímco nalézací soud to akceptoval, vrchní soud to neakceptoval. Přitom je u nás hierarchická soustava a rozhodnutí Nejvyššího soudu je závazné pro nižší soudy, tedy jak pro krajský, tak vrchní soud,“ zdůraznil advokát.

Hradecký soud nejprve Nečesaného poslal na 16 let do vězení, trest mu později pražský vrchní soud snížil na 13 let. Trest pak ale zrušil Nejvyšší soud a rozhodl o propuštění Nečesaného z vězení, kde mladík strávil rok a půl. Po nových verdiktech se do vězení Nečesaný na půl roku vrátil, ale po dalších rozhodnutích soudů se znovu dočkal propuštění. Nečesaný strávil za mřížemi celkem dva roky, nyní je na svobodě.

Případ se stal 21. února 2013 v kadeřnictví v Hořicích na Jičínsku. Podle obžaloby tam tehdy dvacetiletý student gymnázia Nečesaný udeřil kadeřnici několikrát do hlavy polenem a sebral jí přes 10.000 korun z tržby a peněženky. Ženu s vážným zraněním našel její syn. Kadeřnice nejprve Nečesaného jako agresora nepoznala, později ho označila za útočníka. Soudní znalec však uvedl, že má po úrazu hlavy výpadky paměti a nemůže si útok vybavit přesně.

(čtk)

Příspěvek ÚS se zastal Nečesaného, v soudním řízení „trošku začaly převládat emoce“ pochází z Česká justice

Zdroj: Česká justice