Skip to content

Soudkyně Miklová protahovala řízení, přijde o téměř 150 tisíc korun

By Eva Paseková

Soudkyně civilního úseku uherskohradišťského okresního soudu Ilona Miklová přijde po dobu jednoho roku o deset procent platu, což je v jejím případě téměř 150.000 korun. Kárný senát Nejvyššího správního soudu ji dnes potrestal za průtahy v 31 řízeních a za protahování zákonné lhůty u vyhotovení rozsudku. Původně předseda soudu v Uherském Hradišti Tomáš Gargulák navrhoval odvolání z funkce za více provinění, nakonec se s Miklovou dohodl na mírnějším potrestání a na zúžení provinění. Kárný senát dohodu akceptoval.

Dohodu o výši trestu však Gargulák s Miklovou uzavřeli až na dnešním jednání. V předchozí dohodě byla výše trestu navržená nižší, a to krácení platu o pět procent po dobu pěti měsíců. Tato výše trestu však přišla kárnému senátu neadekvátní.

Kárné řízení s Miklovou začalo loni v listopadu a původně měla být potrestaná za protahování případů od roku 2014 do poloviny loňského roku, nakonec je trestaná pouze za protahování případů od 1. prosince 2017 do konce loňského května. „Porušila tím povinnosti soudce a ohrozila důvěru v nestrannost, nezávislost a spravedlivost soudu,“ uvedl předseda senátu Tomáš Langášek.

Čtěte také: Soudkyně z „Augiášova chléva“ unikne kárné žalobě

Podle něj je důležité, že Miklová, která v minulosti obdržela i výtku, projevila sebereflexi a uznala, že její oddělení je ve špatném stavu a že má vůli situaci výrazně zlepšit. „Nyní si již dávám pozor, abych nevyhotovovala rozsudky po lhůtě,“ uvedla Miklová.

Okresní soud v Uherském Hradišti patří k těm menším, podle oficiálního seznamu vedeného ministerstvem spravedlnosti tam působí 18 soudců. Hned několik z nich ale v nedávné době čelilo kárnému řízení. Po prověrce na trestním úseku rezignovala předsedkyně soudu Hana Kurfiřtová a kárný senát jí loni v prosinci udělil důtku. Na podzim ji nahradil Gargulák. Soudci Jiřímu Přibylovi kárný senát snížil plat o deset procent na jeden rok. Kárnou žalobu na další uherskohradišťskou soudkyni Evu Šišperovou vzalo vedení krajského soudu zpět.

(čtk)

Příspěvek Soudkyně Miklová protahovala řízení, přijde o téměř 150 tisíc korun pochází z Česká justice

Zdroj: Česká justice