Skip to content

Senátor Pavera po návštěvě Zbraslavi: Moravský Krumlov je pro vystavení Slovanské epopeje rozumnější

By Eva Paseková

Většina senátorů podpořila výzvu svého kolegy Herberta Pavery, aby bylo opět vystaveno fenomenální dílo Alfonse Muchy Slovanská epopej. 61 senátorů v dopise pražskému primátorovi napsalo, že Epopej může být vystavena v krátkém čase a že Moravský Krumlov nabízí svoje výstavní prostory na zámku, než se Praha rozhodne, kam dílo umístí. Jejich výzvu podpořil i vnuk slavného malíře John Mucha.

Tento týden jste navštívil zámek Zbraslav, o kterém se mluví jako o jednom z míst pro Slovanskou epopej. Bude tedy Epopej na Zbraslavi?
O tom, kde bude Epopej vystavena, rozhodnou pražští zastupitelé. Já si po včerejšku mohu dovolit srovnání těch dvou míst, o kterých se mluví, tedy Zbraslavi a Moravského Krumlova, a jsem přesvědčen, že rozumnější je Krumlov.

Proč?
Pokud odhlédneme od toho, že nabízí větší výstavní prostory, tak je Moravský Krumlov připraven investovat miliony korun do zabezpečení a klimatizace. Prostě by to Prahu nestálo nic, což v případě Zbraslavi není. Ale moc bych přál Zbraslavi, aby fungovala jako stálá expozice Galerie hlavního města Prahy. A to jen ta ekonomická část důvodů.

Čtěte také: Musí Praha postavit pro Slovanskou epopej novou budovu? Šéf kulturního výboru to zpochybňuje

A jsou i jiné?
Myslím si, že unikátní dílo tohoto významu a velikosti by si zasloužilo výstavní síň v centru hlavního města. Je to velký hold našemu národu, jeho mytologii, takové naše Hry o trůny. Moravský Krumlov tenhle skvost zachránil před zničením komunisty a Alfons Mucha měl k tomuto regionu velký vztah, i proto si myslím, že to je nejlepší, byť dočasná, lokalita.

Slovanská epopej Foto: Wikipedia

Zbraslav jste navštívil se senátorkou Hanou Žákovou a pražskou radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou. Jak se ona dívá na možnost, že by Epopej zase opustila Prahu?
My jsme se s radní Třeštíkovou shodli na tom, že Epopej nemá být srolovaná někde v archivu. Že má být vystavena, aby ji mohli obdivovat ti, pro které byla namalována. A to je moc důležitý začátek. Paní radní je racionální dáma, která nepochybně zváží všechna pro a proti. Chtěl bych uvěřit tomu, že podobně se budou chovat i členové kulturního výboru.

Máte důvod pochybovat?
Kulturní výbor zrušil plánovanou návštěvu Moravského Krumlova a podle mých informací lidé z výboru dosud výstavní prostory neviděli (paní Třeštíková ano). Za to jsem slyšel řadu nepravdivých informací o tom, jak hrozně to tam vypadá. Rozhodovat bychom se měli na základě vlastních zkušeností, když to jde. Ale třeba tam ještě zajedou.

(chys)

Zdroj: Česká justice